Solar24 logomoje slnko, môj život!
Info-linka: 0948 800 600
Solar24 produkty solar technika solar instalacia solar Kontakt Solar24

Technika

Prehľad


Systémy

HCA

DCA

U-Pipe

Plochý kolektor


Sústava

Komponenty

Prečo vákuové trubice?
Vákuové trubicové slnečné kolektory využívajú ako tepelnú izoláciu vákuum, vytvorené medzi dvomi sklenenými trubicami. Na vnútornej trubici je nanesená vysoko selektívna absorpčná vrstva, ktorá premení slnečné žiarenie na teplo.

Absorbér kolektoru je tak obklopený vákuom, ktoré je ideálnou izoláciou a minimalizuje tepelné straty. Získané teplo je odvádzané špeciálnymi hliníkovými lamelami do medenej trubičky.

Kolektory môžu získavať teplo i pri veľmi slabom slnečnom žiarení (slnko za mrakom - difúzne žiarenie, ÚV žiarenie, IR žiarenie), alebo pri extrémne nízkych teplotách.

Vákuová trubica, Sydney trubka

Efektivita
V lete je slnečné žiarenie najsilnejšie, je prebytok energie. Na ohrev vody by stačila aj čierna hadica na streche - vtedy fungujú aj ploché kolektory výborne. Ale v prechodnej dobe a v zime, keď potrebujeme mať efektívny systém, sa ukážu rozdiely.

Ešte pri 0°C vonkajšej teploty je namerané pri priamom žiarení slnka viac ako 250°C vo vákuovej trubici, v lete aj 400°C - to nevie žiadny plochý kolektor.
efektivita slnečný kolektor

Absorpčná plocha
Absorpčná plocha, ktorá dopadajúce žiarenie premieňa na teplo, je valcová. Kolektor vystavuje rovnakú plochu dopadajúcemu slnku ráno, napoludnie i večer. Jeho výkon sa neznižuje kvôli malému uhlu dopadu slnečného žiarenia ako u plochých kolektorov.

Valcová absorpčná plocha umožňuje výhodne získavať teplo z nepriameho difúzneho slnečného žiarenia. Absorpčná plocha pre difúzne žiarenie je trikrát väčšia ako pre priame slnečné žiarenie. Vďaka tomu majú vákuové trubicové slnečné kolektory tepelné zisky i za nepriaznivého počasia.
efektivita absorpčná plocha, difúzne slnečné žiarenie
slnečná energia
2009 Solar24.sk, konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 SKK